Nişan Yüzükleri

Aşklarını evlilik sürecine doğru yönlendirmek isteyen çiftler önce söz kesimi, ardından nişanlanma ve daha sonrasında evlilik aşamasına geçiş yapıyor. Toplum yaşam tarzı ve geleneksel faktörleri ışığında 3 aşamalı olarak uygulanan evlilik merasimlerinin temelinde her bir detay aslında çiftlerin birbirlerine olan aşklarını yansıtıyor. Özellikle de çiftlerin birbirlerine olan aşkları doğrultusunda evlilik kararı almaları halinde ilk iş söz kesmeleri gerekiyor. Daha sonraki süreçte ise nişan yüzükleri takılacağı bir nişan töreni ile nişanlanmanın gerçekleştirilmesi gerekiyor. Evlilik sürecinin ikinci adımı olarak kabul edilen ve aslında anlam yönünden evlilik açısından çok büyük bir önem taşıyan nişan yüzükleri bir nevi toplum nezdinde birlikteliğin resmileştirilmesi manasına gelmektedir.

Nişan Yüzüğü İle Söz Yüzüğü Arasındaki Fark Nedir?

Evlilik sürecinin 3 aşamasından ilk ikisini oluşturan sözlenme ve nişanlanma organizasyonlarında çiftler birbirlerine altın alyans takıyor. Bu durumda nişanlanma ile sözlenme sürecindeki yüzüklerin anlamlarının birbirleri ile karıştırılmasına neden oluyor. Ancak çiftlerin hem sözlenme hem de nişanlanma süreçleri temelinde birbirinden çok farklı olduğundan önemli farklılıklar taşımaktadır. Söz kesme genel olarak birbirlerine büyük bir aşk ile bağlı olan çiftlerin kendi kapsamlarında yüzük takmalarıdır. Yani söz yüzüklerinde çiftler kendileri birbirlerine aşkları ve evlilik için verdikleri sözü temsil etmesi için taktıkları bir yüzüktür.

Nişanlanma sürecinde takılan nişan yüzükleri ise doğrudan toplum nezdinde birlikteliğin resmileştirilmesi manasına gelmektedir. Yani nişan yüzüğü birliktelik yaşayan kişilerin kendi aile, dost ve akrabalarının katılım gerçekleştirdiği bir organizasyon ile takılır. Nişan organizasyonlarında bu şekilde kalabalık bir atmosfer ve hatta mekan kiralama gibi tercihlerde dahi bulunulabiliyor. Söz yüzüklerinde ağırlıklı olarak tercih edilen altın alyans modelleri günümüzde nişanlarda da çiftler tarafından tercih edilebiliyor.

Çiftler nişan organizasyonlarında tıpkı söz kesiminde olduğu gibi altın alyansları tercih ederken bazı çiftler nişan yüzükleri olarak yeni alyans alımı gerçekleştirirken, bazı çiftler söz keserken taktıkları alyansları tekrar takabiliyor. Bu noktada tamamı ile çiftlerin kendi bütçelerine göre hareket etmeleri en önemli etkeni oluşturmaktadır. Ancak nişan yüzüklerinin, söz yüzüklerine göre taşıdığı anlam ve oluşturduğu sorumluluklar çok daha ciddidir ve bir sonraki aşaması olan evliliğin en önemli adımıdır. Bu neden ile de çiftlerin nişan merasimlerine ve nişan yüzüklerine büyük bir önem göstererek, evlilik gibi son derece ciddi bir sorumluluk altına girdikleri bu süreçte uygun şekilde hareket etmeye özen göstermeleri gerekir.

Nişan Yüzüğü Nasıl Seçilmeli?

Nişan organizasyonlarında genel olarak altın alyans modelleri tercih ediliyor. Özellikle de günümüzde takı ve aksesuar sektöründe mevcut olan geniş model çeşitliliği ile nişan yüzüğü olarak alınabilecek farklı altın alyans modellerinden seçim yapılabilmesine olanak vermektedir. Nişan yüzüklerinde erkek ve bayan tarafı için farklı tasarımlarda yüzükler tercih edilebilmektedir.

Son yıllarda nişan yüzükleri modelleri açısından son derece özgün model alternatiflerinin çiftlere sunuluyor olması sayesinde çiftler, kendi aşklarını ve birlikteliklerini en iyi şekilde dışarıya yansıtacak ve aşklarını bütünleyecek bir yüzük modelinin seçimini yapabiliyor. Bununla birlikte nişan yüzüklerinde gündelik yaşantıda da rahatlıkla kullanımının gerçekleştirilebilmesi için erkek tarafına özel daha sade ağırlıklı alyans modelleri tasarlanıyor. Bayanlar için ise sade tasarımların yanı sıra özel taş süslemeli alyans modellerinde nişan yüzüğü model seçenekleri arasında sunuluyor. Böylelikle bayanların hem aşklarını yansıtan hem de dış görünümlerine zarafet katarak, güzelliklerini taçlandıracak nitelikli bir alyans kullanımını tüm birlikteliği boyunca kullanabilme şansına sahip olabilmesini sağlıyor. Nişan yüzüklerinde tamamıyla çiftin veya ailesinin maddi durumu, tarz ve yaşam standartları gibi pek çok faktör devreye girdiğinden, bu alanda sunulan seçenekler çok zengindir.

Alyans Modelleri ve Fiyatlarının Tamamını Görmek İçin Tıklayınız.