Söz Yüzüğü

Aşkın, birlikteliğin en önemli sembolü olan söz yüzükleri, her dönemde saflığı ve bağlılığı temsil etmiştir. Evlilik öncesinde takılan söz yüzüğü ile çiftlerin birbirlerine olan aşkları için ilk somut adımı attıklarını, birbirlerine bağlılıklarının evlilik öncesinde de mevcut olduğunu gösteren son derece özel bir simgedir. Hem gelin hem de damat adayına takılan alyans tasarımındaki yüzükler, çiftin birbirlerine olan evlilik, aşk ve sevgi sözünü temsil eder. Özellikle de Anadolu coğrafyasındaki toplum kültüründe son derece önemli geleneksel bir parça olması nedeni ile günümüzde de söz yüzüklerine son derece yoğun bir ilgi gösterilmektedir.

Söz Yüzüğü Nedir?

Etkileyici görselliklere sahip olan yüzüklere değer ve anlamının yanı sıra adını da veren söz, tam manası ile sözlükteki anlamını taşır. Yani söz yüzüğü ile çiftler birbirlerine olan bağlılıkları, aşkları ve evlilikleri için söz vermişler manasına gelir. Evlilik hazırlıklarına başlayan çiftler açısından doğrudan bağlılığın sembolü olması nedeni büyük bir anlam ve değer taşımaktadır. Günümüzde çiftler söz yüzüklerini aşklarının geleceğinde evlilik olduğunu göstermek amacı ile bir sembol olarak değerlendirirken, bazı çiftler ise söz yüzüklerini daha çok birbirlerine olan bağlılıklarının sembolü/simgesi niteliğinde bir araç olarak değerlendiriyor.

Temelinde evlilik ya da aşk bağının sözünün verildiği söz yüzüğü için doğrudan tek bir anlam veya mana arayışı aslında doğru bir yaklaşım değildir. Tıpkı çiftler için ayrı bir anlam taşıyan altın alyans için olduğu gibi söz yüzüklerinde de çiftlerin kendi aşklarındaki durum ve pozisyonlarına göre çok özel ve çok farklı anlamalar taşıyabilmesi de mümkündür. Yine de söz yüzüklerinin her koşulda çiftlerin birbirlerine olan bağlılıklarını ve aşklarını yansıtan son derece önemli geleneksel bir obje olması gerçeği asla değişmez. Günümüzde çift ve psikoloji uzmanlarına göre her ne kadar aşkta çiftlerin birbirlerine aşklarının daimliği ve aşklarının geleceğinde evliliği yansıtan bir söz niteliği taşısa da aslında esas odak noktası bireyseldir.

Birlikteliklerde evlilik hazırlıkları öncesinde takılan söz yüzüğü aslında tarafların kendilerine verdikleri sözü yansıtmaktadır. Yani kişinin sevdiği kişi ile sözlenme yaptığı zaman yaşamındaki uzun yola artık tek başına devam etmeyeceği ve yaşamının geri kalanında karşısındaki kişiyle birlikte yürüyeceğine ve tabii ki ona her koşulda sevgi göstereceğine ilişkin kendisine söz vermesidir.

Söz Yüzüğünü Değer ve Anlamı

Günümüzde, tarih boyunca olduğu gibi evliliklerde 3 aşamalı bir süreç uygulanır. Çiftler öncelikli olarak sözlenir, daha sonra nişanlanır ve ardından da evlenir. Bu üç süreçte de aşkın güç ve değerini yansıtan farklı niteliklerde yüzükler takılır. Altın alyans gibi pek çok farklı tasarım ve nitelikte yüzük evlilik süreci içerisinde takılabilir. Söz yüzüğü her ne kadar nişan yüzüğü kadar ağır olmasa da yine de mutlaka önem gösterilmesi gereken bir yüzüktür. Çünkü birbirlerine ölümsüz bir aşk duyan tarafların, bu aşklarını birlikte yaşam sürdürme noktasında birleştirmeye karar vermelerinin ilk adımını sözlenme oluşturur.

Söz yüzüklerine ilişkin bir diğer önemli nokta ise söz yüzüğü tarzıdır. Altın alyans gibi nişan sürecindeki belirli kıstaslar bulunmaz. Söz yüzüklerinde temel olarak tasarım çiftlerin aşklarına özeldir. Yani çiftlerin birbirlerine olan aşklarını en özel şekilde yansıtacak altın alyans modellerinden tek taş modellerine kadar her türdeki yüzük modeli söz yüzüğü olarak da değer ve anlam taşıyabilir. Yani söz yüzüğüne karar verme aşamasında tamamıyla çiftlerin aşklarını yansıtacak son derece özgür bir seçimde bulunabilme şansları bulunuyor ki yüzük tasarımlarındaki birbirinden zengin ve özel tasarım çeşitliliği de çiftlere bu konuda büyük bir avantaj sunuyor.

Alyans Modelleri ve Fiyatlarının Tamamını Görmek İçin Tıklayınız.