Tektaş Yüzük

Tektaş yüzük evlilik tekliflerine anlam kazandıran özel bir mücevherattır. Son derece zarif bir görünümün yanı sıra benzersiz olması sebebiyle de vazgeçilmezdir. Her pırlanta sadece bir kez aynı şekilde kesilebilir. Bu sebeple evlilik tekliflerinde sen benim için ‘’tek ve benzersizsin’’ anlamını ifade eder. Günümüzde büyük ilgi gören tek taş yüzük modelleri hediye etme geleneği, arkadaşlık teklifleri, nişan törenleri, evlilik teklifleri, yıldönümleri ve çocuk doğumları gibi birçok sebebe bağlı olarak sürdürülmektedir.

Özellikle kadın ve erkeğe ait en önemli zamanlarda hediye ediliyor olması, erkeğin kadına verdiği değeri en iyi şekilde gösterebilme amacını taşımaktadır. Kullanılan taşa göre isimlendirilen tektaş yüzüklerde kullanılan taşlar genellikle,

Oldukça görkemli taşlarla birlikte tasarlanan tektaş yüzüklerde gümüş veya altın kaide üzerine taş işlemesi yapılmaktadır.

Tektaş yüzük tercihlerinde daha fazla tercih edilen maden altın olup 8, 14,18 ve 22 ayar altın kullanılarak imal edilmektedir. Genellikle 14 ayar altın üzerine taş işleme yüzükler rağbet görüyor olsa da 22 ayar altın tektaş yüzük fiyatları ile aralarında çok fazla bir fark yoktur.  Spor, klasik ve modern tarzlarda üretilen altın tektaş yüzükler mevcuttur. Farklı renklerde ve farklı taşlarla bezenmiş yüzük modelleri de büyük ilgi görmektedir. Üzerinde gerçek pırlanta taşlarla üretilen yüzüklerin dışında metal bölümü altın olup taş kısmında çeşitli parlak taşların kullanıldığı tektaş yüzükler de bulunmaktadır.

Tektaş yüzük çeşitlerinde kullanılan parlak taşlar düşme veya deforme olma durumunda bakım ve onarımı yapılarak yenilenebilmektedir. Aynı görkemiyle uzun yıllar kullanılabilmektedir.  Tüm dünyada mücevherat tasarımcılarının vazgeçilmezi olan altın, değer kaybetmeyen ve uzun yıllar aynı parlaklıkta kullanılabilme özelliğine sahiptir. Altın tektaş yüzük sevgiye verilen değeri göstermek adına önemli bir göstergedir. Bu sebeple kadınların cazibesine ve zarafetine en uygun hediyelik ürünler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Tek Taş Yüzük Ne Anlam İfade Eder?

Tektaş yüzük diğer hediyelik takılardan çok farklı anlamlar ifade etmektedir. Genel anlamıyla benzeri olmayan eşsiz güç, daimi sevgi ve güzelliği ifade eder. 1930 yıllarında evlilik tekliflerinde gelin adaylarına takılarak popüler olmaya başlayan tektaş yüzük takma geleneği, günümüzde her kadının almak istediği bir hediye haline dönüşmüştür.

Günümüzde uzman takı tasarımcılarının ellerinde benzersiz birer sanat eserine dönüşen tek taş yüzük modelleri, kullanan kişinin zevkine göre farklı kesimdeki taşlarla bezenmektedir. Kare tektaş yüzük modelleri veya oval kesimlerle daha feminen tarzlara hitap eden modellerin her biri, farklı bir ifade tarzı olarak kabul görmektedir.

Günümüzde yüzlerce çeşit ürünü ayrıntılı şekilde sergileyen ve kısa bir sürede tüketiciye ulaştıran yüzük ve takı üreticileri, oldukça uygun tektaş fiyatları sunarak tüketiciye doğrudan ürün satışı yapmaktadır. Kadına verilen değeri en iyi ifade etme biçimi olan altın tektaş yüzükler, benzersiz anların en önemli tanığıdır.